Kişisel Gelişim

Sadece 21 günde kim olduğunu öğrenmek ister misin?

21 günde güç içinizde! Louise L.Hay

Sadece 21 günde kim olduğunu öğrenmek ister misin? Kendimi 21 günlük bir kampa davet ettim. İsteyen herkes de bana katılabilir. Kampın içeriğinden bahsetmem gerekirse, kendini tanıma, önümüzde sıra sıra engeli yaratan o kişiyi bulma, bizi kimin mutsuz ettiğini bulma ve o engeli aşma.. Sonsuz ve sınırsız sevgi içerir.

Bir hafta önce yeni bir kitaba başladım. Kitabın tamamı uygulamalardan ibaret. Her gün günlük koşuşturmalardan bir an olsun kaçarak kendime bu vakti yaratabileceğimi düşündüm. Kararı aldıktan sonrası kolaylıkla gerçekleşti. İlk haftamı başarı ile tamamladım. Önümde beni bekleyen kocaman dopdolu, harika değişimlere gebe iki hafta daha var. Bir kitabın sizleri nelere davet edebileceğinin, hayatınızda neleri değiştirebileceğinin en somut kanıtı bu kitap. Adı mı? Adı ‘ 21 günde güç içinizde’ , yazarı Louise L.Hay .

İhtiyacınız olan iki şey var; biri ‘siz’ biri de ‘ayna’ . Kamp şimdiden meraklandırdı ve biraz da düşündürdü değil mi? Bu süreli bir kamp olduğundan programı size gün gün aktaracağım. Derin bir nefes alalım, başlayalım.

Programımızın tamamı ayna çalışması içeriyor. Daha önce hiç duymamış olabilirsin. Çalışmanın prensibi, ayna karşısına geçip gördüğün yansıma ile konuşmandan ibaret. Her gün adım adım ilerleyeceğimiz ve gittikçe daha da iyi hissettirecek, enerjini yükseltecek, nitelikli onlarca cümlen olacak. Zihnimizin en temiz olduğu anı, günün başladığı ilk andır, yani uyandığın zaman.. Bizim de  çalışmaya başlayacağımız zaman herkes için aynı saati içermeyen ama herkes için doğru ve değişmeyecek olan saattir.. Uyanıp, yüzümüzü yıkamaya gittiğimiz ve aynada suretimizi gördüğümüz an çalışmaya başla. Ve bunu her gün yapacağına dair kendine söz ver. İnan bana 3. günden sonra sabah uyanıp kendinle konuşmak için sabırsızlanacaksın.

1.gün : Kendinizi sevmek

 

Gün aydı, yatağından kalktın, yavaş adımlarla banyoya gittin ve yüzünü yıkadın. Kafanı kaldırdın ve yansıman seninle. Hadi ona günaydın de önce. Bu ilk günlerde oldukça saçma bir etkinlik gibi gelebilir, bu çok normal. Çünkü yıllarca ‘kendi kendine konuşana’ ne dendiğini söylediler bize. Eski ve yanlış tüm bilgileri unut ve tamamen özgür olduğun bir alanda olduğunu unutma. Sadece sen varsın ve karşında yine sen. Bu çalışmanın temeli, var olan her şeyde olduğu gibi sevgidir. Bu nedenle, bu ilk gün kendini bol bol sevmen için çalışıyor olacaksın. Sihirli cümleler aşağıda seni bekliyor.

Gözlerine bak ve derin bir nefes al!

*Senden hoşlanmak istiyorum. Seni sevmeyi gerçekten öğrenmek istiyorum. Hadi, bunu deneyelim ve yaşayacağımız süreçten keyif alalım.

Tekrar derin bir nefes al ve devam et

*Senden hoşlanmayı gerçekten öğreniyorum. Seni sevmeyi gerçekten öğreniyorum.

Tekrar derin bir nefes ve

*Seni sevmeyi öğrenmeye kararlıyım, … (isminiz) Sen sevmeyi öğrenmeye kararlıyım.

Bu biraz tuhaf oldu değil mi? Evet, haklısın. Yıllarca aynaya bakarak sadece dışımızı sevmiştik çünkü. Şimdi, şu an eğer sen de hazırsan içini sevme zamanıdır. Bu çalışmayı gün içinde yansımanı gördüğün her an tekrar edebilirsin. Hatta ne kadar çok tekrar edersen o kadar faydalı olacağını garanti edebilirim.

2.gün : Aynanızı arkadaşınız yapmak

 

Bir önceki günden alışık olduğun gibi yine kendinle baş başa olduğun o ilk an geldi. Günaydın de, gülümse. Sonra derin bir nefes al, gözlerine bak ve

*…(isminiz) seni seviyorum. Seni gerçekten ve gerçekten seviyorum.

İkinci gün çalışması sadece tek cümleden ibaret, diğer günlerden tek farkı; bunu gün içinde 100 defa tekrar etmen çalışmanın ehemmiyetini belirleyecek. Tabii ki bunu yaparken de rakama saplanıp kalmamanı, olabildiğince çok söylemeye gayret göstermeni öneririm.

3.gün : Kendinizle konuşmanızı gözlemlemek

 

Geçen iki gün boyunca eğer ısrarla çalışmalarını sürdürdü isen, bugün yapacağın çalışma sonunda yavaş yavaş neye neyin ve kimin sebep olduğunu öğrenme ihtimalin çok yüksek. Çalışmayı sürdür, neler yaşayacağını, kendine neler itiraf edeceğine şaşıracaksın. Bugün yapacağın çalışma, senin içindeki negatif tarafını tespit etmeye yarayacak. Belki de bunlar çok eskiye, geçmişte kalan ve unuttuğunu sandığın bir anı ile bağlantılıdır. Bence bunu öğrenebilmek için bile denemeye değer.

Aynanın karşısındasın, iki çift göz bugün ona neler söyleyeceğini merakla bekliyor. Hadi derin bir nefes al ve başla,

*Kendime ne söylersem söyleyeyim, bunu sevgiyle söyleyeceğim.

Tekrar derin nefes ve bir kez daha aynı cümleyi tekrar et.

Tam da bu sırada içeriden bir ses gelebilir, ‘sen yeterince iyi değilsin’ ‘sevgiyi haketmiyorsun’ . Bunu aklından geçirdiğin anda hemen onları pozitife çevir.

‘ben yeterince iyiyim, sevgiyi ve sevilmeyi hak ediyorum’ .

Gün içinde aklından geçen tüm negatif düşünce için onun yerini dolduracak pozitifleri ile değiştir. ‘sevilmeye değer biriyim, ben değerliyim, harika fikirlere sahibim’ vb.

İlk üç gün için çok şey tecrübe edemeyebilirsin, ama çok şeyi fark edeceğine eminim. Çalışmayı sürdür, kendini harika hissedeceksin. Ben bir haftayı tamamlamış biri olarak söylüyorum, kendine bunu yapmayı borçlusun. Ve bu gelişimi, dönüşümü, kabuktan kurtuluşu gerçekten de hak ediyorsun. Lütfen istikrarlı ol, yiyeceğin meyvelerin sonsuz olacağını söyleyebilirim. 21 günün tamamını kendim de deneyimledikçe bu post devam edecek.

Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir