Evren

Özgür olmak istiyorum!

‘Özgür olmak istiyorum’

O zaman affet!

Son zamanlarda ne çok şey yaşadın. Nasıl yoruldun? Artık omuzlarında tonlarca ağırlıkla nefes almaya çalışıyorsun, değil mi? Belki de nefes alamamanın sebebi, affedemediklerinin göğsünü sıkıştırmasından. Bu durumdan sıyrılmak için sihirli bir değnek mi bekliyorsun? Özgür olmak istiyorum mu diyorsun?

Kim bilir belki beklemezsin.. Belki de mucizen yanı başındadır, belki içindedir.. Onu yıllarca görmemiş olman belki de  bu sebeptendir..

Bak bakalım, işe yarar mı?

Nedir bu ho’oponopono?

Ho’oponopono, Dr. Hew Len’in bulduğu, herkesin kolaylıkla kendi üzerinde uygulayabileceği bir pişmanlık, affetme ve dönüşüm ile sorunları çözme yöntemidir. Dr. Hew Len bu yöntemin felsefesini şöyle açıklar. Hayatımız boyunca tecrübe ettiğimiz her şeyin sorumluluğunun yüzde yüz bize ait olduğu..

Ne demek istiyor Dr. Hew Len ?

Hepimiz bir gün dünyaya geldik, doğduk, büyüdük, okuduk, seçimler yaptık, sevdik, bazılarını sevmedik, kızdık..

Bazı anlar oldu, öfkelendik, kırdık, döktük. Peki neden? Hiç düşündük mü bunları neden yaptık? Bir şeye sinirlenirken ya da üzülürken, belki ağlarken, ‘bu neden benim başıma geliyor’ diye sormak dışında bir soru sorduk mu hiç?

Dr. Hew Len, yaşadığımız her şeyin sorumlusunun kişinin kendisinin olduğunu söyler, ho’oponopono ile. Nasıl yani diyorsun, evime hırsız girse bu benim sorumluluğum mu? Çocuk sahibi olamıyorum bu benim sorunum mu? Trafikte sakin sakin seyrederken arkadan bir arabanın bana çarpması benim sorumluluğum mu? Ya da ülkelerde çıkan savaşlardan, kötü niyetli insanlardan, evsiz olanlardan, bugün hala sokakta açlıktan ölmeye yüz tutmuş hayvanlardan da ben mi sorumluyum?

EVET! Ben sorumluyum.

İnanması, kabullenmesi ve anlamlandırması zaman alabilir.. Ancak anlamaya çalışırsak ve yöntemi uygularsak hayatınızda çoğu şeyin şekil değiştireceğini garanti edebilirim. Uygulama çok basit : ‘seni seviyorum, özür dilerim, beni affet, teşekkür ederim’ cümlelerini söylemek. İyi de karşılaştığım olayla ya da kişiyle yaşadıklarımda ben haklıyım, neden bunları ben söyleyecekmişim dediğini biliyorum. Bu cümleleri söylediğin kişi sensin, bu tamamen seninle ilgili bir konu. Üzüldüğün, kızdığın ya da hak etmediğini düşündüğün her konu tamamen seninle ilgili. Bilinçaltında bulunan hatalı bir kısım var, o kısmı iyileştirmek için bu dört cümleyi o hatanın sebebindeki anı her ne ise ona söylüyorsun. Buradaki niyetin kendini iyileştirmek. Çünkü artık çok iyi biliyoruz ki, biz iyileşirsek çevremiz de iyileşir.

Dr.Hew Len’in ‘Zero Limit’ kitabında yöntem tüm detayları ile ve yaşanmış gerçek hikayelerle anlatılmış. Dr.Hew Len bir süre akıl hastanesinde çalışmış. Ve oradaki hastaların bulunduğu durumdan kendisinin sorumlu olduğu düşüncesi ile hastaları uzaktan tedavi etmeye karar vermiş. Çalıştığı süre boyunca, kendisinin tanımı ile bu temizlenme yöntemini uygulamış. Her gün karşılaştığı her hasta için bu temizliği yapmış. Ve zaman içinde görmüş ki, her gün kavga çıkan hastanede artık hem orada çalışanlar hem de akıl hastaları günlerini huzur içinde yaşamaya devam etmiş.

Geçtiğimiz yıllarda Ayşe Arman bir workshop’ta Dr.Hew Len ile tanışmış ve onunla kısa bir görüşme yapmış. Merak edenler için linki ekliyorum.

http://www.hurriyet.com.tr/seni-seviyorum-sana-tesekkur-ediyorum-beni-affet-20485958

Ben mi? Evet, denedim. İhtiyaç duyduğum her anda da uygulamaya devam ediyorum. Ne mi değişiyor? Cümleleri kurmaya başladığım andan itibaren öfkem yavaş yavaş azalıyor, yerini gerçekten huzura bırakıyor. Üzücü bir olay yaşadığımızda sorumluluğu bir diğerine yüklemek çok kolaydır. Bunca zaman ‘kurban bilinci‘nde bunu yapmış biri olarak söylüyorum. Bana bir faydası oldu mu? Koca bir ‘hayır’. Peki sorumluluğu ben alınca ne oluyor? Öfkem sönüyor, bu konu benimle ilgili dediğim anda şefkat hissi sarıyor etrafımı. Ve tekrar başlıyorum kendimde temizliğe.. Seni seviyorum.. Beni affet.. Özür dilerim.. Teşekkür ederim..

Bir ve bütünün hayrına, şifa olsun..

Sevgiler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir