Kişisel gelişim hakkında bildiğiniz her şeyi unutun!


Bob Proctor’ı duydunuz mu?

Kişisel gelişimci mi? Sizi motive ederek mi hayallerinizi gerçekleştirmenizi sağlıyor? Başarılı olmak için yapmamız gerekenleri sıralayan ve bize başarı vaad eden diğerleri gibi mi? HAYIR, daha fazlası..

Bob Proctor, 5 Temmuz 1934 doğumlu, evli, ‘Yaşam Sanatı‘ adlı kitabın yazarı, mentor, Proctor Gallagher Consultants‘ın kurucusu, bize bildiğimiz bütün ezberlerimizi bozduran harika bir üstat.

Genelde kitaplarımı satın almadan önce uzun uzun araştırır, içeriği ve yazarı hakkında bildi edinir, son aşamada satın alma kararı verir ve alırım. Bazen de aradığım kitabı bulmak için raflara yöneldiğimde bir şey beni o kitaba çeker ve biraz arka kapak yazısını, biraz da iç sayfalardan birkaç satır okur ve karar veririm. Geçtiğimiz haftalarda İstanbul Kitap Fuarında Sola Unitas yayın evinin başka bir kitabını ararken bu efsane kitabın, beni bu kadar etkileyeceğini tahmin bile edemezdim.

Hayaller gerçek olsun ister misin?

Hayatında olmasını çok istediğin ama bir türlü olduramadıkların var ise, sebebini arıyor bulamıyorsan, hemen koş ve bu kitabı edin. Cevaplar, nasıl yapabileceğinin öğretisi ve daha fazlasını anlatıyor.

Bob Proctor diyor ki ; ‘Bana ne istediğini söyle, sana bunu nasıl yapacağını göstereyim.’

Her birimizin kendimize göre küçük ya da büyük bir hayali, dileği var. Güzel bir iş, mutlu bir evlilik, yurt dışı seyahati, çocuk sahibi olmak, zengin olmak, üretici olmak vb…

Peki kaçımız hayallerimizi gerçekleştirebiliyoruz. Bir elin parmağını geçmez, bunu da hepimiz biliyoruz. Neden bu parmakla saydıklarımız hedefe ulaşırken biz izlemekle yetiniyoruz?

Nerede yanlış yapıyoruz?

Bilinçaltımızın oyununa geldiğimizi, onun bizi yönetmesine izin verdiğimizi vurguluyor Bob Proctor. İnanç sistemimiz başarılı olamayacağımızı söylüyor, olduğumuz yerde duruyoruz. Bu istediklerinin gerçekleşebilmesi için paraya ihtiyacın var, zamanın olmalı, eğitim alman gerekiyor, dil bilmen gerekiyor, rahat bir ortama sahip olmalısın: Bu koşulları sağlamazsan istediklerin olmayacak diyor, ikna oluyor vazgeçiyoruz. Oysa ne kadar heyecanlıyız, ne kadar arzuluyoruz o yapmak istediğimizi..

Her birimiz muhteşem yeteneklere sahip olarak dünyaya geldik. Her birimizin bir konuda diğerine göre potansiyeli daha yüksek olduğu alanlar var. Bazen bunu fark ediyoruz ama inancimiz bize bunun olamayacağı yanılsamasını anlatıyor ve biz onu bir türlü susturamıyoruz.

Hayatı boyunca kurduğu hiç bir hayalini bir koşula bağlamadığını, parası, zamanı ve bilgi birikimi, tecrübesi olmadığı halde bugün yıllık  milyar dolarlar kazanan biri olduğunu söylüyor. Öğrendiğim ve uyguladığım tek yöntem inançlarımı sorgulayıp, yeniden inşa etmek diyor kitabında.

Yaşadığım müddetçe dönüp tekrar tekrar okumak isteyeceğim sayılı kitaplardan oldu.

Teşekkürler Bob Proctor.

Keyifli okumalar…

 

 

 

Bu yazı Kişisel Gelişim kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir