Kişisel Gelişim

Enerji Ve Ego ile Bağlantısı

Enerji Ve Ego ile Bağlantısı Ne Anlama Gelir?

Enerji dediğimiz şey, somut olarak tanımlamasını yapamasak da var olduğunu bildiğimiz, kabul ettiğimiz veya fark ettiğimiz bir olgudur. Zaman zaman kendimizden ya da çevremizden ‘Bugün çok enerjiğim‘  ya da ‘Bugün hiç enerjim yok, hiçbir şey yapmak istemiyorum’ gibi pozitif ve negatif ifadeler duyarız. Aslında bunun sebebi fiziki olarak bahsettiğimiz bir şey değildir. Hasta değilizdir, yine de halsiz hissederiz. Hayatımızda her şey yolundadır ama biz mutsuz hissederiz ya da daha doğrusu, mutsuz hissetmek isteriz. Bunun adı melankoli.

Birkaç yıl önceye kadar, ben de azımsanmayacak derecede melankolik idim. Kendimi iyi hissettiğim, enerji olarak yukarıda olduğum zamanlarım da oldu tabii ki. Ama çok uzun soluklu olmuyordu. Herhangi bir sorun yokken bile melankoli beni çağırıyordu. Ve günün sonunda kendime yepyeni sorunlar üretiyordum. Ve bunu da hiç çekinmeden, bir marifet edasıyla gerçekleştirip, ‘vay be ne dertliyim’ diyebilen bir rahatlıkta yapıyordum. Bu en belalı düşmanın bile düşmanına yapamayacağı boyutta bir kötülük. Kötülükleri bize başkaları yapmıyor aslında, en başta biz yapıyoruz. Sonra başkalarının yapmasına da kolaylıkla izin verebilir hale geliyoruz. Belki farkında bile olmuyoruz, sonra düşünmeye başlıyoruz.

‘Neden benim başıma bu geldi, neden yine üzülen ben oldum’ diyor duruyoruz.

Eğer sizler de istemediğiniz çoğu durumun tam ortasında hissediyorsanız, sürekli olarak ‘yenilgi‘ hissediyorsanız, bütün olumsuzlukları kendinize çektiğinizi düşünüyorsanız, bilmeniz gereken bir şey var. Bu tamamen ‘ego‘ nun işi. Ego, Latince bir kelime olup, dilimizdeki karşılığı ‘ben’ dir. Egonun tanımı, işlevi ve yaratımlarını da günümüzde doğru bildiğimiz ama yanlış kullandığımız üzerine, başka bir yazımda sizlerle detaylı olarak paylaşacağım.

Konuyu yine enerjiye getireceğim. Çoğu zaman kendimizi bunalımda hissetmemiz, işleri yoluna koyamadığımızı düşündüğümüz anlar ve gerçekleşen her olayın bizi zora soktuğu yönünde yargılarımız varsa, bu duygu yoğunluğumuzun temel nedeni; egomuzun bize karşı galip gelmesidir. İçeriden sürekli bize müdahale eden bir ses vardır. Beynimiz bir karar alır. Ego hazırdır, hemen cevap verir ‘ya yapamazsan’ . Bazen çok daha sert olur ‘sen başaramazsın’ . İçerideki ben, seni ikna eder ve vazgeçersin. Sonuç değerlendirmesi yapacak olursun; ‘ben bir karar aldım, ama başarılı olamadım’ dersin. Bunlara gerekçeler sunarsın kendince. Sonunda tekrar aynı negatif enerjiler çemberinde kaybolursun.

Eee peki ne yapacağım ben? Tüm benliğimin pozitif enerji ile dolması için nasıl davranmalı, bakış açımı nasıl değiştirmeliyim? Nasıl daha pozitif bir ‘ben’ yaratabilirim? Bunlar olduğunda mutluluk da peşinden gelecek mi?

Hepsinin ayrı ayrı yanıtları var, takipte kalın:)

Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir