kendini sev
Kişisel Gelişim

Cesaret nedir? Nasıl kazanılır?

Cesaret nedir? Yüreklilik, korkusuzluk, atılganlık, yiğitlik gibi eş anlamlıları ile tanımlamış google arama motoru. Sana göre cesaret ne demek? Ya da cesur olmak senin için ne ifade ediyor? Sana çok mu uzak? Bir defa daha düşün gerçekten bir defa bile cesur olduğun bir anın olmadı mı hayatında? Olmuştur, anımsamaya çalış, bulacağından eminim. Biraz yardımcı olmamı ister misin?

Küçük bir çocukken yüksek bir yere tırmanmışsındır, düşebilecek olmaktan korkmadan. Okulda tahtaya kalkıp o günün ders konusunu sen anlatmışsındır. Bir iş toplantısında konu hakkında fikrini beyan edebilmişsindir. Örnekleri istediğimiz kadar çoğaltabiliriz.

 cesaret, korkusuz olmak değildir.

Peki cesaretsizlik nedir?

Gelin size daha gerçek örnekler vereyim. Yıllarca nasıl ürkek bir yaşam sürdüğümü en yakınlarım bilebilir ancak. Çünkü bir şekilde bu gördükleri biraz da onların eseriydi. Hepsi beni korumak, incitmemek adına yapılmış olan bilinçsiz davranışlardı biliyorum. Ama bunu bugün bilebiliyorum. O zamanlar gerçek anlamda korunmaya, kollanmaya muhtaç olduğumu düşünüyordum. Yoksa beni ezerlerdi, kalbimi kırarlardı, belki de en fenası ağlatırlardı. 

İnsanın kendinin kendine yetememesi, başka birinin varlığına muhtaç olması nasıl bir duygudur, bilirsin. Ya da bilmezsin… Zaten bilmiyorsan iyi bir yerdesin, yoluna devam et. Ciddiyim, doğru olan, en sağlıklı olan da bu.

İşte cesaretsizlik, bu nedenle benim için güvenli bir alandı. Cesaretli olup ilk düşündüğümü söylersem, hem karşımdaki hem de ben kırılabilir, incinebilirdim. Cesaretli olup yapmam gereken o konuşmayı yaparsam ret edilebilirdim ve yine ben üzülürdüm. Cesaret edip, diğerlerinin benden yapmamı istediği herhangi bir şeye ‘HAYIR’ deseydim, onlardan yeterince ilgi ve sevgi göremezdim.

Tüm bu hissettiğim duygular içinde, kendimi başka birinin korumasına, sevgisine ve ilgisine muhtaç hissettiğim durumda ‘cesaret’ kelimesi bana korkunç bir şey gibi görünüyordu. ‘Cesur ol biraz’ demesin bana birisi, ödüm kopuyordu. Nasıl cesur olabilirdim ben, kendimle kaldığım anlarda korunmasız, çaresiz, sevgisiz hissederken…

Cesaretsizliğin bedellerini ödemeye başlayıp da, artık tahammül edemediğim noktada bir şeylerin değişmesi gerektiğine karar verdim. Ufak bebek adımları ile başladım. Aynı zamanda kendi kendimi besleyebilecek alanlar açtım hayatımda. Çok da korkunç olmadığını yavaş yavaş kavradığım an ‘artık uçabilirim’ dediğim andı.

-Uçtum mu?

-Uçtum

-Nasıl bir uçuştu?

-Yükseklik korkusu olan birinin uçakta koltuğunun cam kenarına düşmesi ve mecburen yolculuk etmesi gibi bir şeydi.

Cesareti de ben böyle tanımlıyorum işte. Uçmaya karar verip o uçağa binmek ve yükseklik korkusu ile o uçuş anında başa çıkmak demek.

Ret edilme ihtimalini düşünmeden gidip o konuşmayı yapmak demek. Çünkü o konuşma yapılmalı… Konuşma sonunda hissettiğin duygularla baş etme yollarını o zaman ararsın. Ve emin ol hiçbir şey yapmadan bekleyip durduğun andaki halinden çok daha iyi hissedeceksin.

Peki nasıl kazanılır bu cesaret ?

*Cesaret daha önce uyguladığın yöntemleri değiştirmeye istekli olmakla kazanılır.

*Cesaret konfor alanından çıkmaya karar vermekle kazanılır.

*Cesaret ‘artık bunu değiştirmeliyim’ demekle ve bu karara sadık kalarak gerekeni yapmakla, sonucunu sonra düşünmekle kazanılır.

*Cesaret ‘ben yapmam gerekeni yaptım’ demeyi keyif haline getirebilmekle kazanılır.

*Cesaret kendi kendinizle kalmanızın korkunç bir şey olmadığına ikna olabilmenizle kazanılır.

*Cesaret endişelerinizin, kaygılarınızın sizi terk etmesiyle kazanılır.

*Cesaret sevgiyi dışarıda değil içeride aramakla, başka birinin sevgisine muhtaç olmadığınıza ikna olmanızla kazanılır.

*Cesaret doğuştan gelmez, süreç içerisinde kendiliğinden oluşur.

Cesur olmayı da korkak olmayı da biz seçeriz. Bunu bir zamanlar korkak olmayı seçmiş birinden duymanız ikna olmanız için etkili olur diye düşünüyorum.

 

          ‘ Cesareti ile yaşamayan esareti ile ölür’

                     Sen neyi seçiyorsun ?

 

 

 

 

 

 

 

  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir