Kişisel Gelişim

Ben aptal mıyım?

Ben aptal mıyım?Evet mi dedin?Duyamadım.. belki mi dedin, yoksa bazen mi?Cevabın her ne olursa olsun, öyle olmadığını bil isterim. Bu olsa olsa sana, bana çok küçükken dayatılan, tamamen bizim özgür irademiz dışında bir yargıdan ibaretti. Artık sen de bu yazıyı okuduğuna göre senin için de bu sorunun cevabı ‘di’li geçmiş zaman kipinde olmalı. – ‘Öyleydi, ama artık öyle olmadığını öğrendim’.

Gerçekte kim olduğunu kim belirler?

Benim çok dost canlısı olduğumu söylediler yıllarca, alıngan olduğumu, hassas ve duygusal olduğumu, çekingen ve içe kapanık olduğumu..Cesaretli olmadığımı, çok çalışmazsam başarılı olamayacağımı, diksiyonumun düzgün olmadığını.. Ve yazmakla bitmeyecek kadar çok şey..

Burada önemli olan ve dikkat çekmek istediğim konu, olumlu yargıların kabulünün zararı yokken olumsuzlara olan zaafımızdan dolayı, kendimizi o kalıba girmeye zorunlu kılmamız. Bu konuda çok başarılı olduğumuz su götürmez bir gerçek olduğundan bize söylenenleri düşünce süzgecimizden geçirmenizde fayda var diye düşünüyorum.

Peki ben bugün sana bu tavsiyeleri sıralarken, o zamanlar bu söylenenlere karşı ne yapmıştım, bilmek ister misin? İnandım, inandırıldım. Çünkü, toplanıp önüme sunulan tüm deliller o kadar aleyhimeydi ki inanmaktan başka alternatif üretememiştim. Bana dayatılanları sorgulamadan, öylece olduğu gibi kabul etmişim. ‘Sen böyle yapma!’ Bunların hepsinin bilinçaltına, sen farketmeden kodlanmış olduğunu unutma. Sana söylenenleri kabul etmeden önce bir kaç defa sorgulamanda fayda var.

Ne yapmak istediğine sen karar ver

Senin kim olduğunun ve ne yapman gerektiğinin seçimini başkasına bırakma. Başkalarının dediği, istediği ya da öyle uygun gördüğü durumlar, senin yaşam alanın. Bu alanın kontrolü sende olsun. Çünkü sen -aptal değilsin. Başarısız ya da yeterince akıllı olmayan da sen değilsin. Hatta zayıf, şişman, çirkin, soğuk, korkak, fakir bile sen değilsin.

Sen kendine neyi yakıştırıyorsan, O’sun.

Başkası sana bunlardan birini ya da daha fazlasını söylerse, hemen kabul etme, gül geç!

 

  • E hadi o zaman aç sesini dinle!

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir